Skip to main content

Overlock

  • jsou speciální stroje pro určitý druh šití. Při běžném šití je vždy spoustu práce se začišťováním, stříháním a sešíváním okrajů. Běžný šicí stroj toho neumí, takže každá švadlenka si musí vystačit s ručním šitím. Jedná se o náročnou činnost, která jednak trvá dosti dlouho a ani výsledek zpravidla neodpovídá původnímu předpokladu ani námaze strávené touto činností. Pokud tedy chceme dosáhnout čistě zpracovaných švů, které připomínají kupované oblečení, použijeme overlock. Overlock je speciální šicí stroj, který sešívá, stříhá a začišťuje zároveň a zajistí tak dokonalou úpravu švů. Overlocky jsou nenahraditelné především u šití pletenin a pružných materiálů,protože šicí stroje Vám tuto službu nemohou splnit.

 

Coverlock 

  • je speciální šicí stroj, který šije takzvaným spodem krycím stehem neboli prádlovým stehem, který neumí ani šicí stroj ani overlock. Používá se na zakončení délky rukávů, trička, tepláků, ale i na šití prádla. Coverlockový spodem krycí prádlový steh vypadá tak, že shora vidíte 2 rovné rovnoběžné stehy, které jsou z rubu spojené smyčkami. Krycí steh se používá i na dekoraci např. ramenních švů na tričkách, mikinách apod. např. v jiné barvě nití a smyčky jsou pak vidět shora. I coverlock má diferenciál, kterým můžete navolnit steh a tím získat požadovanou pružnost stehu. Coverlock však umí i jiné stehy, jako jetrojitý coverlockový krycí steh či dvojitý coverlockový krycí steh. U prvně jmenovaného se jedná o steh šitý třemi jehlami. Na lícní straně látky vytváří tři rovné stehy šité paralelně vevedle sebe. Nejčastěji se používá pro sámkování, šití elastických materiálů, zapošití švů či lemování a ozdobné šití. Druhý steh je šit dvěma jehlami a na lícní straně látky tvoří dva rovné stehy vedle sebe. Tento steh se hojně využívá při šití manžet, strečových látek a i deální je i pro lemování. U troj a vícejehlových coverlocků lze vytvářet různě široké varianty těchto stehů. Pro úzké varianty se nitěmi navlečou dvě jehly vedle sebe a zbytek se sejme. V závislosti na sejmutých jehlách je steh orientován buď doprava nebo doleva. Široký steh se naopak vytvoří sejmutím prostředních jehel a navlečením nitě do postranních jehel.

 

Flatlock (plochý steh)

  • Tyto stroje jsou určeny zejména k šití spodního prádla. Vytváří 6nitný oboustranně krycí steh, který je plochýma při styku s pokožkou netlačí.Stroje jsou vybaveny ořezem materiálu, který zajišťuje přesné založení materiálů vůči sobě před sešitím. Dva typy švu: šev s přeložením má vyšší pevnost, šev na tupo je absolutně plochý, ale není tak pevný.Stroje jsou konstruovány jako ramenové – volné rameno směřuje od obsluhy, což umožňuje výrobek šitím uzavírat, např. při sešívání rukávů nebo nohavic, nebo jako stroje ploché, které jsou vhodné pro mezioperační šití a neumožňují sešití do uzavřené „nohavice“.