Skip to main content

Vítejte na palubě naší cesty do světa nejtrapnějších sportovních dresů v historii! V tomto článku se podíváme na několik nezapomenutelných, oči bodajících a myslí zmatených designů, které se někdy objevily na hřištích, stadionech a arénách. Připravte se na směs chutí, barev a stylů, které byste nikdy nečekali najít ve spojení se sportem.

Design sportovního dresu je umění samo o sobě. Je to jemná rovnováha mezi estetikou, funkcionalitou a identifikací týmu. Avšak někdy se stane, že tento proces sklouzne do pekel módních nočních můr a vytvoří něco tak bizarně špatného, že se stane legendou.

Naše mise v tomto článku je jednoduchá: pobavit vás a ukázat vám tu méně známou, ale o to zábavnější stránku sportovního designu. Vezmeme vás na cestu plnou smíchu, úžasu a možná i trochu soucitu s těmi nešťastnými sportovci, kteří museli tyto dresy nosit.

Představte si fotbalový tým vyzbrojený dresy inspirovanými abstraktním uměním, které vypadají spíše jako malby z dětského ateliéru než jako profesionální sportovní oblečení. Nebo hokejový tým, který se rozhodl pro dresy ve stylu „duhy“, což bylo opravdu odvážné rozhodnutí, ale bohužel pro ně ne moc úspěšné. A co teprve tenisová legenda, která se objevila na kurtu v neonově růžovém a zeleném oblečení, které připomínalo spíše zmrzlinový pohár než sportovní dres?

Takže pojďme společně prozkoumat tyto nejtrapnější sportovní dresy a užít si přitom zábavnou a humornou jízdu!

V článku najdete

1. Colorado Caribous fotbalový dres z roku 1978

Jedním z nejtrapnějších sportovních dresů, který si zaslouží pozornost ve vašem blogu, je fotbalový dres týmu Colorado Caribous z roku 1978. Tento dres se stal symbolem módního omylu a předmětem posměchu v historii sportovního oblečení. Představte si kombinaci hnědé barvy s bílým lemováním, doplněnou koženými třásněmi na hrudi. Ano, čtete správně – koženými třásněmi! Pokud máte pocit, že to zní jako něco, co byste našli v šatníku country zpěváka z 70. let, pak jste na správné stopě.

Pokud jde o reakce na tento nevšední dres, není překvapením, že vyvolal smích a údiv. Není divu, že klub Colorado Caribous neexistoval dlouho – pouhý jeden rok – a toto oblečení mohlo být jedním z faktorů, které přispěly k jeho krátké existenci. Kdo by chtěl hrát fotbal v takovém oblečení? Je snadné si představit, jak soupeřící týmy nemohly udržet vážnou tvář, když viděly hráče Caribous vstoupit na hřiště ve svých „kovbojských“ dresech.

Nyní se můžeme jen dohadovat, co si návrhář tohoto dresu myslel, když jej tvořil. Možná si představoval, že kožené třásně dodají hráčům pocit divokého západu a nezkrotné energie. Nebo možná chtěl vytvořit dres, který by se zapsal do historie jako jeden z nejvýraznějších a nezapomenutelných. A v tom určitě uspěl!

Je těžké představit rozhovor mezi návrhářem a manažerem týmu, když přišel s nápadem na tento dres: „Víte co? Mám skvělou myšlenku! Co kdybychom udělali fotbalový dres s koženými třásněmi? To by bylo originální a určitě by upoutalo pozornost!“ Manažer týmu musel být buď velmi odvážný, nebo velmi zoufalý, když souhlasil s takovým návrhem. I samotná výroba dresů, tedy našívání kožených třásní na sportovní dres musela být zážitek.

Tento fotbalový dres je dokonalou metaforou pro to, jak někdy dobrý záměr může skončit jako zdroj posměchu a trapnosti. Colorado Caribous možná chtěli být originální a odlišit se od ostatních týmů, ale nakonec se stali pouze předmětem vtipů a smíchu. Jejich dres je připomínkou toho, že někdy je lepší držet se osvědčených a jednoduchých řešení, než experimentovat s extravagantními a bizarními nápady.

A tak dres Colorado Caribous z roku 1978 zůstane navždy zapsán v historii sportovního oblečení jako jeden z nejtrapnějších a nejsměšnějších výtvorů. Možná bychom si z toho měli vzít ponaučení – pokud chcete, aby na vás ostatní vzpomínali, nemusíte nutně vytvořit něco krásného a elegantního. Stačí přijít s nápadem tak špatným, že se o něm bude mluvit ještě desítky let po jeho premiéře.

2. Fotbalový dres Kamerunu z roku 2002

Když se řekne „nejtrapnější sportovní dresy“, pravděpodobně si každý vzpomene na nějaký ten nevkusný kousek, který se objevil na hřišti. Ale co takhle jeden konkrétní dres, který vzbudil tolik kontroverze a zmatku, že si ho zasloužil být na vrcholu našeho seznamu? Ano, mluvím o legendárním kamerunském fotbalovém dresu z roku 2002.

Tento dres byl navržen s jedním hlavním cílem: šokovat. A to se mu podařilo na výbornou. Jeho základní barvou byla sytá zelená, která měla symbolizovat bohatství kamerunské přírody a její divokost. Ale to nebylo všechno. To, co tento dres opravdu odlišovalo od ostatních, byl fakt, že neměl rukávy! Ano, čtete správně – designér se rozhodl vynechat rukávy a místo toho vsadil na originální bezrukávkový střih.

Jakmile se tento dres objevil na mezinárodním fotbalovém turnaji, reakce byly smíšené. Někteří lidé ho považovali za inovativní a svěží, zatímco jiní ho považovali za nevkusný a dokonce i urážlivý. Kontroverze okolo tohoto dresu dosáhly takového vrcholu, že se nakonec musela do celé situace vložit i FIFA.

FIFA rozhodla, že tento dres je v rozporu s jejich pravidly o uniforem a zakázala ho. Kamerunský tým byl nucen vrátit se ke klasickému designu s rukávy a kontroverzní bezrukávkový dres byl uvržen do historie jako jeden z nejtrapnějších sportovních dresů všech dob.

A co si asi návrhář myslel při jeho tvorbě? Možná chtěl dokázat, že fotbalové dresy nemusí být nudné a konzervativní, a že i malé změny mohou mít velký dopad. Nebo možná jen zjistil, že má nedostatek zelené látky a rozhodl se ušetřit na rukávech.

Jedna věc je ale jistá: tento dres se stal legendou, kterou si budeme pamatovat ještě dlouho poté, co poslední bezrukávkový kousek skončí na smetišti dějin. Ať už si o něm myslíme cokoli, jedno je jisté – dokázal nás přimět k tomu, abychom se zamysleli nad tím, co vlastně od sportovního dresu očekáváme.

Takže ať už jste fanouškem tohoto neortodoxního designu nebo jste rádi, že FIFA zakročila a vrátila fotbalové dresy zpět do „normálních“ kolejí, jedno je jisté: kamerunský fotbalový dres z roku 2002 si zaslouží své místo na seznamu nejtrapnějších sportovních dresů v historii. A možná právě díky této kontroverzi si ho budeme pamatovat ještě dlouho poté, co ostatní trapné dresy upadnou v zapomnění.

3. Fotbalový dres CD Palencia ze sezony 2016/17

Při pohledu na tento fotbalový dres si nemůžete nevšimnout jeho odlišnosti od ostatních. Tým CD Palencia se rozhodl vyrobit dresy pro své hráče v netradičním designu, který představuje anatomicky inspirovanou podobu svalů a žil. Jde o jedinečný koncept, který měl pravděpodobně ukázat sílu a odhodlání týmu, ale místo toho se stal terčem posměchu a nechápání.

Tento dres je jako stvořený pro všechny milovníky anatomie a záhadných designových rozhodnutí. Jeho detailně vypracovaná kresba svalů a žil na celém povrchu dresu působí jako by hráči byli doslova obráceni naruby. Přestože je potřeba uznat, že nápad je velmi originální, nelze se ubránit otázce: „Co si mysleli, když to navrhovali?“

Reakce fanoušků i ostatních týmů na tento dres byly smíšené, ale převážně negativní. Mnozí byli šokováni a zmatení z toho, jak mohl někdo navrhnout takovýto extravagantní dres. Někteří si dokonce začali klást otázky o vkusu a zdravém rozumu návrhářů, kteří se rozhodli takto zobrazit svaly a žíly na fotbalovém dresu.

Jeden vtipný komentář na sociálních sítích říkal: „Zdá se, že tento tým chtěl ukázat své ‚svaly‘ doslova!“ A to je přesně to, co se stalo. Tento dres se stal symbolem nejen síly týmu, ale také jeho odvahy riskovat a být jiný. Je to příklad toho, jak snaha být originální může vést k tomu, že se staneš terčem posměchu.

Kromě výsměchu ze strany fanoušků a ostatních týmů musel tým CD Palencia čelit i negativním reakcím ze strany médií a sportovních komentátorů. Mnozí z nich popisovali dres jako „nejtrapnější“ nebo „nejhorší“ ve fotbalové historii. Nicméně i přes veškerou kritiku si tento dres získal své příznivce, kteří jej obdivovali právě pro jeho odlišnost a originalitu.

Celkově lze říci, že fotbalový dres týmu CD Palencia se zapsal do historie sportovního odívání jako jeden z nejtrapnějších a nejkontroverznějších kousků. Ačkoliv se návrháři snažili přijít s něčím originálním a inovativním, jejich snaha byla nakonec přijata spíše negativně. Dres tak zůstane v paměti fanoušků jako připomínka toho, že někdy je lepší držet se osvědčených tradic než riskovat s netradičními nápady.

4. Anaheim Ducks „Wild Wing“ (1995-1996)

V historii sportovních dresů se objevilo nespočet nezapomenutelných kousků, které vzbudily pozornost svým designem a barvami. Některé z nich se staly legendami, zatímco jiné se potopily v propadlišti trapnosti. Představujeme vám dres číslo 4 ze seznamu pěti nejtrapnějších sportovních dresů v historii: Anaheim Ducks „Wild Wing“ z let 1995-1996.

Jeden by si mohl myslet, že návrháři tohoto dresu dostali za úkol navrhnout co nejbláznivější a nejodvážnější dres v historii hokeje. A zdá se, že se jim to podařilo. Design dresu byl inspirován maskotem týmu, kačerem jménem Wild Wing.

Celý dres s potiskem byl vyveden v kombinaci sytě zelených a fialových barev, které spolu tvořily zvláštní kontrast a dodávaly celkovému dojmu určitou mystičnost. Na prsou dresu byla velká ilustrace Wild Winga, který prorazil led ve stylu komiksového superhrdiny. Tento efekt byl umocněn i nápisem „Ducks“ v komiksovém stylu, který zdobil ramena dresu.

Reakce fanoušků na tento neobvyklý dres byly smíšené. Někteří ho milovali pro jeho jedinečnost a originalitu, zatímco jiní ho považovali za trapný a nepatřičný. Hráči týmu Anaheim Ducks se sice museli přizpůsobit novému vzhledu, ale nebyli nadšení z toho, že se musí oblékat jako komiksové postavy.

Přestože někteří fanoušci a hráči tento dres zbožňovali, většina z nich se shodla na tom, že je to jeden z nejtrapnějších sportovních dresů v historii. Jeho design byl tak přitažlivě ošklivý, že se stal symbolem špatného vkusu.

Jedna ze zajímavostí o tomto dresu spočívá v tom, že byl použit pouze jednou v oficiálním zápase. To se stalo 26. října 1995 při utkání proti Detroit Red Wings. Po této události se dres stal spíše sběratelskou raritou než standardním vybavením týmu.

Další zajímavostí je, že tento dres byl navržen společností Disney, která vlastnila tým Anaheim Ducks v té době. To vysvětluje jeho komiksový a animovaný vzhled, který měl odrážet zábavní charakter společnosti Disney.

Na závěr lze říci, že dres Anaheim Ducks „Wild Wing“ z let 1995-1996 si zaslouženě vysloužil své místo na seznamu nejtrapnějších sportovních dresů v historii. Jeho extravagantní design a barvy představovaly odvahu návrhářů, ale zároveň se staly symbolem nevkusu. Ať už ho milujete nebo nenávidíte, jedno je jisté – tento dres nikdy nezapadne do davu.

5. St. Louis Blues „Trumpet“ (1995-1996)

St. Louis Blues „Trumpet“ (1995-1996) – Hudba, která nikdy nezazněla

Jedním z nejtrapnějších sportovních dresů v historii je bezesporu dres St. Louis Blues z let 1995-1996, známý také jako „Trumpet“. Při pohledu na tento dres si nelze odpustit otázku: Co si vlastně mysleli, když jej navrhovali? Bylo to snad nějaké tajné poselství mimozemšťanů nebo jen pokus o revoluční design, který měl změnit pravidla módy v hokeji?

Když se tento dres poprvé objevil na veřejnosti, reakce byly smíšené. Někteří fanoušci jej dokonce považovali za „zajímavý“ a „odvážný“. Většina však měla pocit, že se jedná o nevkusný pokus o inovaci, který se nepovedl. Hráči samotní byli z tohoto dresu také zmatení a zaražení. Jedna z tehdejších hvězd týmu Brett Hull dokonce prohlásil: „Vypadáme jako klauni. Je to trapné.“

Ačkoliv se dres St. Louis Blues „Trumpet“ stal symbolem módního neúspěchu v historii hokeje, jeho příběh má několik zajímavých momentů. Prvním z nich je fakt, že tento dres nikdy nebyl použit v oficiálním zápase NHL. Přestože byl navržen jako alternativní dres pro sezónu 1995-1996, nakonec byl použit pouze při jednom předsezónním zápase, který se odehrál v září 1995. Poté byl dres definitivně odstaven a už nikdy se neobjevil na ledě.

Druhou zajímavostí je to, že tento dres dosáhl kultovního statusu mezi sběrateli sportovních memorabilií. Jelikož byl vyroben pouze v omezeném množství a nikdy nebyl použit v oficiálním zápase, jeho hodnota mezi sběrateli stále roste. Pokud tedy máte někde doma tento dres schovaný na půdě, možná byste ho mohli prodávat za slušnou sumu peněz.

Závěrem lze říci, že dres St. Louis Blues „Trumpet“ bude navždy zapsán do historie jako jeden z nejtrapnějších sportovních dresů všech dob. Jeho extravagantní design a nezapomenutelná kombinace barev jej činí skutečným unikátem, který si zaslouží být zmíněn v každé debatě o módních faux-pas ve světě sportu. Ať už si o něm myslíme cokoliv, jedno je jisté – tento dres nás nikdy nenechá chladnými.

6. Vancouver Canucks „V“ dres z let 1978-1985

Někdy se člověk musí divit, co se návrhářům honilo hlavou, když vytvářeli určité sportovní dresy. Jeden z takových příkladů je bezesporu legendární Vancouver Canucks „V“ dres, který se na hrudi hokejistů objevil v letech 1978 až 1985. Tento dres byl tak jedinečný a zároveň tak šokující, že zaslouží své vlastní místo v našem žebříčku 10 nejtrapnějších sportovních dresů, které vás rozesmějí.

Když se podíváte na tento dres, první věc, která vás zasáhne, je jeho barevnost. Oranžová, žlutá a černá barva se prolínají v odvážném designu, který by mohl být popisován jako „retro“, „odvážný“ nebo prostě „co to sakra je?“. Velké „V“ na hrudi dresu pak dodává další rozměr kreativity – nebo možná spíše kreativního šílenství.

Jak asi tušíte, reakce na tento dres nebyly zrovna pozitivní. Fanoušci i hráči si stěžovali na jeho vzhled a mnozí ho považovali za jeden z nejhorších dresů v historii NHL. Nakonec se vedení týmu rozhodlo pro změnu designu, což bylo asi jedno z nejlepších rozhodnutí, které kdy učinilo.

Představ na chvíli, jaký byl tvůrčí proces při návrhu tohoto dresu. Návrhář sedí ve své kanceláři, zírá na prázdný papír a přemýšlí: „Jaký design by mohl být tak šokující a nezapomenutelný, že se o něm bude mluvit ještě po desetiletích?“ A pak mu to dojde: „Co takhle kombinace oranžové, žluté a černé barvy s obrovským ‚V‘ na hrudi? To bude určitě hit!“

Možná si myslel, že tímto odvážným designem představí novou éru módy ve sportovních dresech. Nebo možná chtěl jen vytvořit něco tak šokujícího, že si ho každý zapamatuje. Ať už to bylo jakkoli, jedno je jisté: tento dres se stal symbolem módního neštěstí a zároveň nezapomenutelnou součástí historie Vancouver Canucks.

A tak, milí čtenáři, příště, když budete sledovat hokejový zápas a uvidíte nějaký nevkusný dres, vzpomeňte si na legendární Vancouver Canucks „V“ dres a pomyslete si: „Aspoň to není tak špatné jako tenhle!“

7. Fotbalový dres Hull City (1992)

Když se řekne fotbal, každý si představí vášnivé fanoušky, napínavé zápasy a samozřejmě ikonické dresy. Ale co když se některé dresy staly ikonickými z jiných důvodů? Představujeme vám jeden z nejtrapnějších fotbalových dresů v historii – dres Hull City z roku 1992.

Tento dres je jako ten divoký strýček, který se objeví na rodinných oslavách a všichni se ho snaží ignorovat, ale nakonec se o něm stejně bude mluvit. Ano, mluvíme o dresu, který byl navržen pro ty okamžiky, kdy si chcete zahrát fotbal i přes noc na safari.

Na první pohled vás tento dres určitě zaujme svým neotřelým designem. Představte si, že jste na safari a potkáte skupinu tygrů hrajících fotbal. No, to je přesně to, co si asi mysleli návrháři tohoto dresu. Zlatavé a černé proužky se střídají v nepravidelném vzoru, který by mohl být považován za umělecký, pokud bychom hledali nějakou pozitivní stránku.

Je těžké najít správná slova k popisu tohoto dresu, ale myslím, že tento komentář to vystihuje dokonale. Když si ho obléknete, budete se cítit jako člen divokého gangu tygrů, kteří si dali pauzu od lovu a rozhodli se zahrát si fotbal pod africkým nebem. Ať už je to dobré nebo špatné, záleží jen na vašem vkusu.

Dres Hull City z roku 1992 je skutečně jedinečným kouskem fotbalové historie. Jeho design může být pro někoho přitažlivý, ale pro většinu lidí je spíše zdrojem smíchu a zábavy. Ať už si o něm myslíte cokoli, jedno je jisté – tento dres vás rozesměje a připomene vám, že fotbal by měl být hlavně zábava. Takže pokud máte chuť si zahrát fotbal i přes noc na safari, víte, který dres si obléknout!

U nás v Marky Sport máme s výrobou dresů bohaté zkušenosti. Kvalita šití, použité materiály, stálost barev, dobrá cena – to bereme jako samozřejmost. Co je naší hlavní prioritou, je fantastický design. U nás se Vám tedy nikdy nestane to, co týmům v článku. Ostuda.