Skip to main content

Vážení čtenáři, nadšenci sportu, manažeři týmů a všichni, kdo se zajímáte o komunitní sportovní aktivity a jejich podporu! Dnešní téma není jen o sportu. Je také o podnikání, marketingu a vztazích. Protože sport je více než jen hra. Je to také platforma pro budování vztahů, vytváření obchodních příležitostí a posilování komunit.

Podpora týmu je nesmírně důležitá. Bez ní by týmy neměly dostatek zdrojů na trénink, vybavení nebo zápasové dresy. A přesto, jak ví každý manažer nebo trenér, získání sponzorů může být obtížné. Proto vás dnes provedu efektivní strategií, jak získat více sponzorů pro váš tým s využitím dresů.

Ano, slyšíte dobře. Dresy. Ten kus oblečení, který nosíte na tréninky nebo zápasy, může mít významný vliv na vaši schopnost získat sponzorů.

V tomto příspěvku se dozvíte, jak využít dresy jako nástroje pro získání sponzorů. Ponoříme se do tématu a prozkoumáme, jak můžete své dresy využít jako reklamní prostor, jak lákat sponzory unikátním designem a jak použít dresy jako prostředek pro budování vztahů se sponzory. Kromě toho se podíváme na to, jak vyjednávat s potenciálními sponzory a jak jim ukázat hodnotu, kterou jim můžete nabídnout.

Tak se pohodlně usaďte a připravte se na cestu plnou nápadů a strategií, které vám pomohou získat více sponzorů pro váš tým. Ať už jste malý místní klub nebo velká sportovní organizace, věřím, že v tomto příspěvku najdete něco hodnotného pro vaše snažení. Tak pojďme na to!

1. Důležitost sponzorství

Sponzorství je mnohem více než jen logo na dresu hráče. Je to strategický partnerství, které může týmu poskytnout výrazný zdroj příjmů a zároveň vytvořit silné a dlouhodobé vztahy, které mohou přinést obrovské výhody oběma stranám.

První a nejzřejmější výhoda sponzorství spočívá v penězích. Sponzorské prostředky mohou týmu pomoci pokrýt náklady na provoz, cestování, výstroj, tréninky a další náklady spojené s udržením týmu v provozu. Bez sponzorství by mnoho týmů muselo zápasit se zdroji a možná by ani nemohlo fungovat.

Druhou, stejně důležitou výhodou sponzorství je respekt. Když je logo silného sponzora na dresu, vypadá to prostě dobře. Je to známka silného a sebevědomého týmu, se kterým neváhají spojit svoje jméno i známe značky.

Očividnou výhodou pro sponzora je reklama, kterou uvidí mnoho lidí. Fanoušci v hledišti, diváci sledující hru v televizi (nebo alespoň na YouTube :-), lidé prohlížející si fotografie a videa z utkání, sledující na sociálních sítích – všichni vidí logo sponzora. Toto vystavení může zvýšit povědomí o značce, což je pro sponzora velmi cenné.

Příklady úspěšných sponzorovaných týmů lze nalézt v mnoha sportech. Jeden z nejznámějších je tým FC Barcelona ve fotbale. Tým uzavřel v roce 2006 dohodu se společností UNICEF, která se stala prvním sponzorem na jejich fotbalovém dresu v historii klubu. Toto partnerství nejen dodalo týmu finanční prostředky, ale také zvýšilo povědomí o UNICEF a jejích humanitárních úsilí.

V oblasti amerického fotbalu je skvělým příkladem tým Dallas Cowboys, který získal multimilionový sponzorský kontrakt se společností AT&T. Tato dohoda zajistila týmu značné finanční prostředky a také umožnila AT&T získat velkou mediální pozornost. Ale i malý místní klub může být pro sponzory zajímavý – často jde pro firmu o ideální způsob, jak si v regionu zlepšit jméno, získat přízeň místních obyvatel a pokud firma nabízí relevantní produkt nebo službu, snadno tím může získat nové zákazníky.

Sponzorství je tedy pro tým něco jako kouzelný elixír. Účinně využívá sílu značky a komerční potenciál, aby posílil jak finanční zdraví týmu, tak jeho viditelnost a prestiž. S pravými partnery a správnou strategií se sponzorství může stát klíčovým nástrojem pro úspěch týmu.

2. Proč dresy?

Dresy vám možná připadají jako samozřejmá součást jakéhokoli sportovního týmu. Jsou přece významným vyjádřením týmového ducha, jednoty a sounáležitosti. Ale dresy mohou být mnohem více než jen barevný kus látky. V kontextu získávání sponzorů se dresy mohou stát jedním z nejefektivnějších nástrojů.

Jedna z hlavních výhod reklamního prostoru na dresech spočívá v jejich viditelnosti. Ve sportu, který je velmi vizuálním zážitkem, se dresy a jejich design často stávají centrem pozornosti. Ať už je to na hřišti, na ledě, na fotografiích nebo ve videích, dresy jsou výraznou součástí vizuálního dojmu. Představte si tu možnost, jaký dojem mohou udělat vaši sponzoři, pokud se jejich logo objeví na dresu vašeho týmu.

Samozřejmě, že sponzorům můžete nabídnout reklamní prostor na Vašem webu, sociálních sítích, reklamu na stadionu, nebo třeba na plakát před zápasem, ale dresy, ty dělají tým a tím pádem jsou i nejlepším reklamním nosičem. Využijte toho maximálně!

Dresy jsou také skvělým nástrojem pro budování značky. Věřte nebo ne, ale i sportovní týmy potřebují budovat svoji značku. A dresy jsou jedním z hlavních nástrojů, kterými mohou týmy vyjádřit svou identitu, hodnoty a poselství. A pokud se stane, že se vaše značka setká s tou značkou sponzora, může to vytvářet silné spojení, které přinese oboustranné výhody.

3. Krok za krokem: jak přilákat sponzory pomocí dresů

Identifikace potenciálních sponzorů

Získání sponzora je jako hledání pokladu: musíte vědět, kde hledat. Začněte tím, že si vytvoříte seznam podniků, které by mohly mít zájem podpořit váš tým. Nejjednodušší je samozřejmě oslovit firmy, které mají vztah ke klubu – firmy, které vlastní, nebo zde pracují samotní hráči, nebo například pokud majitelé firem chodí fandit na zápasy, nebo se pohybují okolo týmu. Tam je velká šance, že využijete osobní vztah a budete úspěšní. Dále se můžete zaměřit na místní firmy, které chtějí zviditelnit svou značku v komunitě. Také se podívejte na firmy v oborech, které jsou přímo spojeny s vaším sportem. Například pokud máte fotbalový tým, mohl by vás podpořit obchod se sportovním oblečením nebo fotbalovým vybavením. Pokud ne finančně, třeba alespoň formou zboží, nebo slevy.

Kontaktování sponzorů s nabídkou

Když už máte seznam potenciálních sponzorů, je čas je kontaktovat. Napište jim profesionální dopis nebo e-mail, v němž představíte svůj tým a vysvětlíte, proč hledáte sponzorství. Buďte konkrétní a upřímní ohledně toho, co potřebujete a jak by jejich podpora mohla pomoci.

Navrhování hodnoty pro sponzora

Vybavte svůj dopis nebo e-mail nabídkou, která je pro sponzora atraktivní. Můžete nabídnout, že logo firmy bude umístěno na dresu týmu, což značce poskytne vysokou viditelnost. Kromě toho můžete navrhnout další možnosti propagace, jako jsou reklamní poutače na zápasech, zmínky na sociálních sítích týmu nebo dokonce speciální akce s účastí sponzora. Zmiňte historii klubu, jeho úspěchy, kolik lidí chodí na jeho zápasy, jakých turnajů se účastníte, nebo kde všude bude jeho logo vidět.

Nabídka umístění loga podle významu

Když se bavíme o logu na dresech, samozřejmě ne každý kousek dresu má pro sponzory stejnou hodnotu. Nejlepší místo je zpravidla velké logo na hrudníku. Na druhém místě je logo na vrchní části zad, nad číslem, následují loga pod číslem, na rukávech ramenou, apod. Samozřejmě záleží na dispozici dresu, jeho designu, apod. Nezapomínejte také na trenky, štulpny, tašky, teplákové soupravy a další kusy výbavy, která mlže nést loga sponzorů. Vás to nic nestojí a sponzor může. být nadšený. U profi hokejových dresů se řeší i takové detaily, jako logo na pravém rameni má vyšší hodnotu než logo na levém rameni – protože hráči zpravidla hrají s levou rukou dole na hokejce a tím pádem je pravé rameno výše a lépe viditelné…

Vyjednávání a uzavírání dohod se sponzory

Pokud máte štěstí a sponzor projeví zájem, je čas vstoupit do vyjednávací fáze. Buďte připraveni diskutovat o detailech, jako je velikost a umístění loga, doba trvání sponzorství a další možné formy podpory. Mějte na paměti, že vyjednávání by mělo být vždy oboustranně výhodné. Snažte se vytvořit situaci, kdy obě strany získají to, co chtějí. Po úspěšném vyjednání nezapomeňte sponzorskou dohodu písemně zaznamenat.

Získání sponzorů pro váš tým může být náročné, ale i velmi vzrušující. Když to uděláte správně, můžete nejen získat finanční podporu pro svůj tým, ale také navázat silné vztahy s podniky ve své komunitě.

4. Jak maximalizovat hodnotu dresů pro sponzory

Jednou z nejdůležitějších částí při získávání sponzorů pro váš tým je dokázat jim, že investování do vašeho týmu a využití dresů jako reklamního prostoru přinese hodnotu a výsledky. Zde je několik strategií, jak toho dosáhnout.

Využití sociálních médií a jiných marketingových kanálů k propagaci dresů

Využití sociálních médií a jiných marketingových kanálů je naprosto zásadní. Dresy jsou nejen nositelnou reklamou, ale jsou také součástí vizuální identity vašeho týmu. Fotografie a videa, na kterých se vaši hráči předvádějí v dresech, mohou být sdílené na sociálních médiích, webových stránkách, v e-mailových zpravodajích a dalších marketingových kanálech. Tímto způsobem značky sponzorů doslova „přijímají na sebe“ identitu vašeho týmu a stávají se jeho integrální součástí.

Aktivní nosení dresů během veřejných událostí

Jeden z nejlepších způsobů, jak maximalizovat hodnotu dresů, je nosit je kdekoliv a kdykoliv je to vhodné. Ať už to znamená nosení dresů během tréninku, na zápasy, veřejné akce či tiskové konference. Když lidé vidí vaše dresy – a tedy i loga sponzorů – v akci, vytváří to pocit sounáležitosti a spojení se značkou.

Vytváření kvalitních fotografií a videí s dresy pro marketingové účely

Účinným způsobem, jak maximalizovat hodnotu dresů pro sponzory, je vytváření kvalitních fotografií a videí. Měli byste investovat čas a prostředky do profesionálního fotografování a natáčení. Nejenže to pomůže představit dresy (a logo sponzora) v nejlepším světle, ale také to umožní vytvářet atraktivní marketingový obsah, který může být široce sdílen. Sponzor tyto materiály určitě rád použije ve své vlastní propagaci a to je pak výhra pro obě strany.

Spolupráce se sponzory na speciálních akcích nebo propagačních kampaních

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitým krokem k maximalizaci hodnoty dresů pro sponzory, je aktivní spolupráce se sponzory na speciálních akcích nebo propagačních kampaních. Toto může zahrnovat týmové akce, jako jsou autogramiády nebo speciální fanouškovské dny, kde se dresy a sponzorům může být věnována zvláštní pozornost.

Vždy mějte na paměti, že cílem je vytvořit win-win situaci, kde vaši sponzoři vidí hodnotu v podpoře vašeho týmu a kde vaši fanoušci a komunita mohou těžit z úzkých vztahů s těmito značkami. Získání sponzorů je jen začátek – udržení a rozvíjení těchto vztahů je klíčem k úspěchu na dlouhou trať.

5. Závěr

Tak jako skvělá utkání končí výměnou dresů, je i tento příspěvek již u konce. Doufejme, že tak, jako se fotbalové hvězdy dělí o svůj dres, abyste se i vy podělili o své myšlenky a zkušenosti v komentářích.

Během naší cesty jsme se zastavili u několika klíčových bodů. Uznali jsme hodnotu dresů jako marketingového nástroje a jak mohou pomoct přilákat sponzory. Sdíleli jsme strategie, jak získat více sponzorů, včetně efektivního využití sociálních médií, networkingu a představování příběhů, které se mohou odehrát na dresu vašeho týmu.

Jsem si jistý, že tyto strategie vám mohou pomoci získat více sponzorů pro váš tým. Ale nezapomeňte, že to je jen začátek. Budování silných partnerství se sponzory je jako hra šachu, kde je potřeba strategie, taktika a pochopení pravidel hry.

Nicméně, stejně jako ve šachu, máte možnost se učit. Možnost se zlepšovat. A příležitost získat vítězství.

Nyní je na vás, abyste tyto strategie vyzkoušeli a podívali se, jaké úspěchy vám přinesou. Nezapomeňte, že cesta k získání více sponzorů je jako maraton, nikoli sprint. Vytrvalost a odhodlání jsou klíčové.

Doufáme, že se podělíte o své úspěchy a porážky v komentářích. Je tu něco, co jste vyzkoušeli a fungovalo to? Nebo naopak, něco co jste vyzkoušeli a nevedlo to k výsledkům, jaké jste očekávali? Vaše zkušenosti mohou být nesmírně cenné pro ostatní čtenáře, kteří se také snaží získat více sponzorů.

Ať už jste týmový hráč, trenér, manažer nebo fanoušek, věřím, že máte vše, co potřebujete k získání více sponzorů. Takže se pustěte do toho. Ať už je vaše hřiště kdekoliv, přeji vám hodně úspěchů.

Pokud i vy máte zájem o vlastní jedinečné sportovní dresy, stačí vyplnit jednoduchý poptávkový formulář ZDE.

U nás v Marky Sport máme s výrobou dresů bohaté zkušenosti. Kvalita šití, použité materiály, stálost barev, dobrá cena – to bereme jako samozřejmost. Co je naší hlavní prioritou, je fantastický design. Pojďme společně vymyslet Vaše nové dresy tak, aby se příště mohly mít čestné místo v našem článku o nejkrásnějších dresech historie!