Skip to main content

Proč tiskneme na polyester?

Polyester při zahřátí otevírá ve svých vláknech, takzvané mikropóry a právě do nich se dostává plynný pigment barev. Tím pádem plynná barva natrvalo obarví v základu bílý polyester a potisk se stává součástí původně bílého materiálu.
Takže, když vezmete třeba tričko v národních barvách, tak již víte, že červená a modrá barva jsou tištěné barvy a bílé části trička jsou bez potisku, je to barva původního materiálu.

Syntetické materiály

Bez těchto materiálů si nedovedeme dnes šatník ani představit. Nejen, že jsou nenahraditelné na sport, ale i spodní prádlo je díky nim elastické. Při praní nepouštějí, žehlit nepotřebují.

Mezi ně patří např. acetát, akryl, elasten, polyester

 

Něco o Polyesteru

Přírodní polyester je znám asi od roku 1830, první syntetický polyester se používal v 1. světové válce jako impregnační materiál. Vlákno ze syntetického polyesteru bylo vynalezeno v Anglii v roce 1941 a od roku 1947 se vyrábí průmyslově.

V roce 2012 dosáhla světová výroba polyesterových vláken 53 milionů tun, z toho 63 % ve formě filamentů a 37 % jako stříž. (V roce 2004 obnášela celková výroba 29 milionů tun.

Základní surovinou je ropa, ze které se získává dimethyltereftalát a glykol. Polykondenzací obou sloučenin pak vzniká polyethylentereftalát.

Polyethylentereftalát se

  1. a) přímo zvlákňuje (kontinuální postup) nebo
  2. b) zpracovává diskontinuálně: granulát – sušení –tavení – zvlákňování

Konečný výrobek je znám ve 3 formách: filamentkabílek a stříž.

 

Hedvábí (filament) se vyrábí v jednoduché, hladké podobě nebo modifikované. Polyesterové vlákno je svým chemickým složením velmi vhodné k modifikaci, tedy úpravám příměsí chemických sloučenin a k zušlechtěni mechanickým nebo pneumatickým tvarováním.

 

Kabílek z polyesterových filamentů je surovina pro přádelny vlny, resp. přádelny dlouhých vláken. Zde se filament trhá nebo řeže na konvertoru na stapl, který se délkou i tvarem může přizpůsobit staplu vlny.

 

Stříže se dodávají v délce a ostatních vlastnostech přizpůsobených vláknům, se kterými se smíchávají při předení.

 

– polyesterové vlákno 400x zvětšené

 

Použití polyesterových vláken

Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích.

K nejdůležitějším kladným vlastnostem polyesteru patří:

Vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikroorganizmům ( např.záclony)

Malá navlhavost (rychlé sušení)

Mnohé vlastnosti se dají snadno zlepšit chemickými nebo mechanickými procesy. Například:

Zvýšenou orientací molekul se dá zvýšit pevnost (pneumatikové kordy, dopravní pásy, šicí nitě)

Přimícháním malého množství chemikálií se dá zlepšit

  • žmolkovitost(na úkor pevnosti),
  • afinita k barvivům (k barvení nemodifikovaných vláken: disperzní barviva)
  • sráživost, obloučkovitost

Omak a lesk velmi podobný přírodnímu hedvábí se dosahuje u vláken s neokrouhlým (např. trojúhelníkovým) průřezem.

Dutá polyesterová vlákna se používají jako alternativa k peří s tou výhodou, že se výrobky plněné tímto materiálem dají prát.

Vzhled polyesterového hedvábí podobný staplovým přízím se dosahuje mícháním vláken s rozdílným stupněm protažení a tvarování.

Mísením přírodních vláken s polyesterem se dosáhne v mnohém směru zlepšení užitných vlastností příze. Nejjemnější polyest. vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čtvrtinou tloušťky průměrné bavlny, tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Podobně je tomu u směsí polyester/vlna.

 

Můžu žehlit polyester ? Jak ho prát?

Ano, polyester můžeme žehlit, prát i čistit chemicky.

Polyester se nesmí sušit v sušičce a nelze ho bělit.

Bílé nebo světlé pletené osobní prádlo se smí prát ve vařící vodě. Kravaty, šály, šátky a jiné „hedvábné“ tkaniny však jen ve vlažné lázni. Mastné skvrny se smějí odstraňovat jen perchloretylenem nebo benzinem. Žehlit se mohou tyto výrobky jen přes mokrý hadr při teplotách do 160 °C. U směsových tkanin z polyester/vlna smí teplota prací lázně jít jen do 30 °C a u žehličky nesmí přesáhnout 150 °C.

Polyester je doporučováno spíše nežehlit a vzhledem k tomu, že se mačká jen minimálně ani není často zapotřebí.