Skip to main content

Každého z nás zkrátka čas od času popadne nezkrotná touha začít cvičit nebo více sportovat. Jak vydržet u cvičení a mít motivaci? Pojďte se mrknout na našich 10 tipů, jak si užít cvičení na maximum. 

1. Začněte pěkně zlehka

Spousta i těch nejvíce namotivovaných sportovců skončí dřív než se stihnou projevit výsledky jejich snažení. Jak cvičení či sportování nevzdat? Základem je správná tréninková frekvence! Začněte zlehka a postupně navyšujte intenzitu. I když se vám zezačátku nebude zdát, že je progress dostatečně velký, věřte, že čím déle u sportu či cvičení vydržíte, tím větší pokrok uděláte a vybudujete si pravidelný návyk

2. Najděte si sparing partnera

Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne! Tohle tvrzení by se to rozhodně nemělo podceňovat ani při sportu či cvičení. Správný parťák vám dodá dostatek motivace a chuti pustit se do jakékoliv sportovní aktivity. Kromě toho budete mít také s kým sdílet své sportovní výsledky

Správný parťák vás namotivuje ke cvičení i lepším výkonům.

3. Vytvořte si tréninkový cíl

Už jste určitě slyšeli, že soustředit se jen na cíle není pro budování jakéhokoliv návyku příliš dobré. Bez cíle bychom však nevěděli, kam chceme směřovat a zda se nám naše cíle daří plnit. Stanovte si tak realistický cíl a dodržujte tréninkový plán. Zároveň nezapomeňte, že nejdůležitější je cesta, která vás k vašemu vysněnému cíli dovede. Nezapomeňte si proto sport hlavně užít!

4. Pestrá strava je základ

Ať už si přejete zhubnout pár kil, nabrat svalovou hmotu, nebo jen vytvarovat postavu, budete třeba zaměřit se také na správné stravování. Jak si sestavit jídelníček? Vhodný jídelníček pro cvičení vám může pomoci sestavit odborník, nebo můžete využít například kalorických tabulek. Zapomeňte však na všemožné diety a raději se soustřeďte na vyvážený jídelníček, který vám pomůže přiblížit se více k vysněnému cíli a díky kterému budete mít více energie na samotný sport.

5. Vsaďte na kvalitní sportovní oblečení

To, jak se při samotném cvičení nebo sportu cítíte, dokáže do jisté míry ovlivnit, jestli se cvičení stane vaším návykem. Kvalitní sportovní oblečení zdaleka nemusí být drahé ani těžko dostupné. Pozornost byste měli věnovat především funkčním materiálům, které dokážou skvěle odvádět pot. Pohodlný střih zajistí, abyste se v dresu či jiném sportovním oblečení cítili pohodlně a podávali ty nejlepší výkony. 

Kvalitní sportovní dresy si dokonale poradí s potem a podpoří vás v klíčových situacích.

6. Zatočte díky sportu se stresem!

Sport dokáže nejen budovat skvělou fyzičku, ale je také skvělým lékem proti stresu. Pokud se potřebujete skutečně vybít, zkuste třeba kickbox nebo kruhový trénink. Pokud si chcete při sportu i urovnat myšlenky, skvělou volbou pro vás bude pravidelný běh. Běžecký tréninkový plán pak může fungovat jako jistá forma terapie, která vás dokáže zbavit nakumulovaného stresu.

7. Zaznamenávejte si své pokroky

Jedním ze způsobů, jak získat motivaci ke cvičení, je zaznamenávat si své pokroky. Ať už k takovému zapisování zvolíte některou z aplikací, nebo vám postačí klasický zápisník, je zcela na vás. Díky zapisování budete mít své výsledky dokonale pod kontrolou a jasně uvidíte svůj posun. Zapisovat si také můžete svůj fitness tréninkový plán a pak už jen vesele odškrtávat dny jeho úspěšného plnění. 

8. Odměňujte se za své výkony

Na každého platí něco jiného, co ale dokáže motivovat spoustu z nás, je zasloužená odměna. Odměnit se po tréninku můžete jak něčím dobrým na zub, tak třeba lekcí s oblíbeným trenérem nebo novým kouskem sportovního oblečení. 

TIP: Omrkněte třeba naše sportovní vaky, díky kterým se budete na své tréninky těšit zase o něco více!

Se sportovním vakem si už nikdy nezapomenete ani jeden kousek vaší sportovní výbavy.

9. Myslete na pocit po cvičení

Pokud se i přes všechny rady a tipy musíte často do cvičení nutit, nejjednodušším způsobem, jak se na sportování těšit, je vybavit si pocit, jaký míváte po skončení tréninku. Býváte mrzutí, že jste se vůbec obtěžovali se sebou něco dělat, nebo se naopak cítíte nabití a plní energie? Pokud patříte do druhé skupiny, udělejte z těchto pocitů důvod, proč u cvičení vydržet. 

10. Nezapomeňte na kvalitní odpočinek

Dostatečná motivace ke cvičení je skvělá věc a udržet si ji, je snem většiny z nás. Co je však neméně důležité jako dobrá kondice, je i kvalitní odpočinek. Nezapomeňte proto na regeneraci svalů i mysli a zařaďte do svého tréninkového plánu pár zasloužených dnů nicnedělání. Vaše tělo vás za to odmění.