Skip to main content

Běh – někteří ho milují, jiní nenávidí. Pokud patříte do druhé skupiny, ještě není vše ztraceno! V tomto článku jsme pro si vás připravili 7 tipů, jak si zamilovat běhání a vybudovat si z něj váš nový oblíbený návyk. 

1. Pořádně se rozehřejte a protáhněte

Před samotným během si vyhraďte čas na pořádné protažení. Nejprve přijde vhod krátké zahřátí, které vám pomůže rozproudit krev a připraví vás na nadcházející fyzickou aktivitu. Po zahřátí svalů pak přijde na řadu samotné protažení. Nezapomeňte si však kromě svalů na nohou protáhnout také ostatní svaly, které při běhu zapojujete. Takovými jsou například svaly krční páteře, zádové svalstvo a svaly na rukou. Díky správnému zahřátí a protažení si ulevíte od bolesti svalů a napomůžete si k podávání lepších výkonů při samotném běhání. 

blank

Rozehřátí a protažení svalů je klíčové před každým tréninkem.

2. Zvolněte tempo

Běh, zvláště pokud se řadíte mezi běžecké začátečníky, není o podávání nejlepších výkonů a běžeckých časů. Jako začátečník byste se měli soustředit především na správné běžecké tempo. Ať už ve svých začátcích zvolíte jakoukoliv běžeckou techniku, dejte si pozor na to, abyste nepřepálili start. Díky pomalejšímu rozjezdu si z běhání snadněji vybudujete pravidelný návyk, ke kterému se budete rádi vracet. Zpočátku nemusí k samotnému běhu vůbec dojít – stačí si jen obout boty na běhání a vyrazit na krátkou procházku, nebo si zopakovat atletickou abecedu. I díky takto prosté fyzické aktivitě se naučíte najít si na sport čas a vybudovat si lásku ke sportu. 

3. Zvolte správnou dýchací techniku

Pokud se běhu vyhýbáte kvůli častému píchání v boku či neschopnosti běh udýchat, máme pro vás dobrou zprávu – i tyto problémy při běhu lze snadno překonat. Správná dýchací technika při běhu je závislá na dýchání do břicha, nikoliv do hrudníku, které způsobuje právě zmíněné píchání v boku. Nacvičte si dýchání do břicha nejdříve v klidu doma před běháním a následně jej aplikujte při běhu. Soustřeďte se také na pravidelný dýchací rytmus a dýchání nosem, které především v zimních měsících výrazně snižuje riziko onemocnění. Správná dýchací technika tak může výrazně pomoci, abyste si běh zamilovali.

4. Najděte si běžeckého parťáka

Jakákoliv fyzická aktivita, tedy i běh, se zkrátka lépe táhne ve dvou. Pokud tedy sami nejste schopni vstát, nazout si běžecké boty, sluchátka na běhání a vyrazit do ulic, zkuste si najít běžeckého parťáka. Nejen, že se můžete navzájem namotivovat k lepším výkonům, ale také překonáte svou vlastní pohodlnost. 

Pokud si z jakéhokoliv důvodu nemůžete partnera na běhání najít, využijte alespoň některou z aplikací na běhání. Nejen, že vám pomůže lépe zaznamenávat vaše běžecké výsledky, ale bude také skvělou motivací pokračovat ve vašem novém návyku. 

blank

S běžeckým parťákem se můžete navzájem motivovat k lepším výsledkům i pravidelným tréninkům.

5. Vyzkoušejte nové běžecké techniky

Najdou se i tací, kteří považují běh za příliš nudný sport. Existuje však nespočet běžeckých technik, díky kterým si můžou i největší odpůrci běhu tento sport zamilovat. Indiánský běh je skvělým odrazovým můstkem pro věčné začátečníky. Jeho základem je střídání běhu a chůze při nízké intenzitě. Stručně řečeno byste do chůze měli plynule přejít jakmile budete cítit, že se zadýcháváte. Ze začátku zvolte klidnější režim, například 1:2 – tedy 1 minutu běhu a 2 minuty chůze a postupně intenzitu dle schopností navyšujte. 

Pro pokročilé běžce, kteří hledají způsob, jak se naučit běhat rychleji, zlepšit svou vytrvalost, nebo vybudovat lepší fyzičku, bude vhodný intervalový trénink. Ačkoliv se jedná o náročnou tréninkovou aktivitu, je zároveň jednou z nejúčinnějších a nejefektivnějších metod běžeckého tréninku. Jeho podstatou je střídání rychlých úseků s vyšší intenzitou s odpočinkovými úseky. Díky tomu docílíte zrychlení vlastního metabolismu, který má za následek rychlejší spalování tuků. 

6. Vsaďte na kvalitní běžecké oblečení

Správná běžecká obuv je základem jak pro úplné běžecké začátečníky, tak pro ostřílené běžce. Obzvlášť při běhání se v případě obuvi i oblečení vyplatí investovat do kvalitních materiálů, které dokážou skvěle odvádět pot, budou příjemné na kůži a udrží vás i během běhání v zimě v teple a suchu. 

Funkční prádlo na běhání najdete i u nás v MARKY Sportu. Dáváme si záležet na tom, aby vás naše pánské a dámské oblečení na běhání podpořilo při jakékoliv pohybové aktivitě. Využíváme k tomu látku Elastic Pro, která je špičkou mezi funkčními látkami, je příjemná na dotek a má vynikající termoregulační vlastnosti.

blank

Funkční sportovní oblečení vás podpoří v klíčových momentech.

7. Dostatečně se namotivujte

Skvělým způsobem, jak vydržet u běhání, je dostatečná motivace. Motivací pro vás může být vidina lepší fyzičky, spálených kalorií, nebo nového pravidelného koníčku. Dbejte však na to, abyste si své výsledky pravidelně zaznamenávali. V tom vám může pomoci tréninkový plán a stanovení běžeckého cíle. Pak už jen stačí sledovat jeho plnění a pravidelně se za své výkony odměňovat.