Skip to main content

Dříve znak sounáležitosti týmu, dnes tak trochu reklamní plocha pro sponzory. Řeč je o fotbalovém dresu. Zatímco v minulosti vyhrávala praktičnost, v současnosti se partneři a značky předhánějí, aby ukořistili co největší a nejviditelnější plochu na dresech hráčů. V tomto článku se podíváme na 7 nejikoničtějších dresů, které se zapsaly do fotbalové historie. Poznáte některé z nich?

V tomto článku se dozvíte…

  1. Jaké jsou nejikoničtější dresy fotbalové historie
  2. Jak si vytvořit vlastní ikonický dres

7. Vítězství Argentiny na domácí půdě v roce 1978

Spojení nebesky modrých a bílých proužků s logem AFA. Tak přesně tato kombinace dovedla Argentinu až k jejímu vítězství na domácí půdě na Mistrovství světa ve fotbale v roce 1978. Tehdy 17letého Diega Maradonu byste však v tomto dresu hledali jen marně. Trenér Luis Menotti jej totiž do této soutěže vůbec nepozval. Místo něj povolal Maria Kempese, který se nakonec stal nejlepším hráčem i střelcem turnaje. 

Modro-bílé dresy Argentiny z roku 1978

Nadšení Argentinců na hřišti v jejich legendárním modro-bílém pruhovaném dresu z roku 1978.

6. Zářný Liverpool v 60. letech

Od přidání červených fotbalových kraťasů a štulpen k již celočervenému dresu Liverpoolu si Bill Shankly sliboval, že budou hráči vypadat impozantněji. O tom, zda díky nim takto hráči skutečně vypadali si musí rozhodnout každý sám, rozhodně se však tyto celočervené dresy staly jedněmi z nejikoničtějších dresů všech dob.

blank

Celočervené dresy Liverpoolu v 60. letech.

5. Rok 1970 a Brazílie potřetí na vrcholu

Dvě fotbalové legendy oslavující úspěch ve Světovém poháru v jednoduchém, ale přesto působivém kanárkovém dresu. Sám Pelé tento brazilský tým označil za nejlepší tým všech dob. A jak bychom také mohli tohle tvrzení zpochybňovat, když jej tvořila bezkonkurenční čtveřice Pelé, Jairzinho, Tostao a Rivellino?

blank

Dle samotného Pelého nejlepší tým všech dob radující se ze svého vítězství v kanárkově žlutém dresu.

4. Ikonický dres Barcelony v letech 1982-1989

Většina současných fanoušků fotbalu je zvyklá, že jejich oblíbené kluby přichází rok co rok s novými podobami svých dresů. Bývaly však doby, kdy kluby i několik let ponechávaly své dresy beze změny. Jedním z takových případů je i dres Barcelony, který zůstal neměnný po celých 7 let. I díky tomu se stal jedním z nejikoničtějších dresů vůbec.

blank

Ikonický dres Barcelony.

3. Pozdvižení mezi fanoušky a dres Nigérie v roce 2018

Po tom, co Nigérie v roce 2018 vynesla na hřiště tento ikonický dres, se internet po celé zemi doslova zbláznil. Sociální sítě zaplavily fotky nigerijského dresu a davy fanoušků braly prodejny dresů útokem. On-line byly tyto dresy vyprodány za rekordní 3 minuty. Tvůrci dresu vsadili na jasné barvy, které jsou symbolem nigerijského národa a zasloužili se tak o nejvýraznější tým na Mistrovství světa ve fotbale v roce 2018.

blank

Hráči Nigerie v jejich v roce 2018 v jejich ikonickém dresu.

2. Historicky první vítězství Anglie v roce 1966

Opět se vrátíme k červeným dresům a připomeneme si výrok Nicka Szczepanika komentujícího dres Anglie na Mistrovství světa v roce 1966: “Spousta týmů oblékla červené dresy a bílé šortky. Jen jeden z nich však vyhrál Světový pohár.” Výhra Anglie v roce 1966 byla ještě o to impozantnější, jelikož se jednalo o její vůbec první výhru na Mistrovství světa ve fotbale v historii.

blank

Oslava prvního vítězství Anglie na Mistrovství světa ve fotbale.

1. Vlastní ikonický dres

Historie fotbalu je plná úžasných dresů a legendárních příběhů s nimi spojenými. Legendou se však můžete stát i vy sami. Ptáte se, jak na to? Stačí si vytvořit vlastní originální dres pro sebe i celý tým. Zvolit si můžete typ střihu, límců, materiálu i šití a vytvořit si tak dres přesně podle vašich představ. Zazařte s týmem na trénincích, zápasech i oslavách vítězství a pořiďte si originální dres z dílny MARKY Sport. Právě v nich se totiž budete cítit jako pravé fotbalové hvězdy. 

blank

I ty se můžeš stát legendou fotbalového hřiště. Stačí si pořídit svůj vlastní originální dres z naší dílny.