Skip to main content

Sublimační tisk se řadí mezi přenosové technologie a jeho podstata spočívá ve využití fyzikálních jevů. První jev je schopnost speciálního sublimačního inkoustu, který se nanáší na přenosový papír, okamžitě změnit skupenství z pevného na plynné. Druhý jev je spojen s vlastností polymerů v sublimační vrstvě, kde díky zahřátí materiálu dojde k uvolnění jejich struktury a k otevření mikro-pórů.

Snad každý měl někdy v ruce fotbalový nebo hokejový dres, který prodávají v klubových fanshopech nebo dres české reprezentace a právě na výrobu těchto dresů se používá sublimační tisk. Sublimace je druh potisku, který se aplikuje výhradně na polyesterové materiály, nebo na směsové materiály, ve kterých je polyester převládající složkou.
Sublimační potisk je prakticky nezničitelný a na omak vypadá jako by byl součástí textilu. Nejde seprat, nejde sloupnout, barvy neblednou a neškrábou, jediná nevýhoda je, že nejdou na bavlnu.

Jak probíhá sublimace

V jednoduchosti je síla a platí to i pro sublimaci, která využívá známého fyzikálního jevu, kdy se pevná látka mění rovnou v plynnou. Speciální sublimační barvy se natisknou na papír, který se následně v zažehlovacím lisu nanáší na potiskovaný polyesterový materiál.